Гравітаційна лінза та потрійна наднова: Нові відкриття від телескопа Джеймса Вебба
Телескоп Джеймса Вебба зробив незвичайне відкриття на відстані 3,6 мільярда світлових років від Землі. Його камера ближнього інфрачервоного діапазону (NIRCam) зафіксувала наднову, яка з’явилася тричі в різні періоди свого вибуху на одному зображенні. Це відкриття може допомогти вченим краще зрозуміти швидкість розширення Всесвіту.
Наднова за гравітаційною лінзою
Команда дослідників обрала для спостереження галактичний кластер PLCK G165.7+67.0, також відомий як G165. Він зацікавив вчених через його високу швидкість утворення зірок, що призводить до більшої кількості наднових. На одному зображенні, яке ви можете побачити вище, зображено те, що виглядає як смуга світла з трьома чіткими точками, які здаються яскравішими за решту. Як пояснила доктор Бренда Фрай з Університету Аризони, ці точки відповідають вибуховій білій карликовій зорі. Також вона гравітаційно лінзована — тобто між нами та зіркою є скупчення галактик, яке діє як лінза, вигинаючи світло наднової в кілька зображень. Фрай порівняла це з тристороннім дзеркалом, яке показує різні зображення людини, що сидить перед ним. Варто зазначити, що це найвіддаленіша наднова типу Ia, яка виникає в бінарній системі, спостережена на сьогодні.
Через те скупчення галактик перед надновою світло від вибуху пройшло три різні шляхи, кожен з різною довжиною. Це означає, що телескоп Вебба зміг зафіксувати різні періоди її вибуху на одному зображенні: на початку події, в середині та ближче до кінця. Тристоронні зображення наднових є особливими, за словами Фрай, тому що «затримки часу, відстань наднової та властивості гравітаційного лінзування дають значення для константи Хаббла або H0 (вимовляється H-нуль)».
Константа Хаббла
NASA описує константу Хаббла як число, яке характеризує сучасну швидкість розширення Всесвіту, що, своєю чергою, може розповісти нам більше про вік і історію Всесвіту. Вчені ще не досягли згоди щодо її точного значення, і команда сподівається, що це зображення наднової зможе надати деяку ясність.
«Наднова отримала назву SN H0pe, оскільки вона дає астрономам надію краще зрозуміти змінювану швидкість розширення Всесвіту», – сказала Фрай.
У 2001 році Венді Фрідман з Чиказького університету очолила команду, яка знайшла значення 72. Інші команди оцінюють константу Хаббла в межах від 69,8 до 74 кілометрів на секунду на мегапарсек. Тим часом ця команда повідомила значення 75,4, плюс 8,1 або мінус 5,5.
«Результати нашої команди є значущими: значення константи Хаббла відповідає іншим вимірюванням у локальному Всесвіті й дещо суперечить значенням, отриманим, коли Всесвіт був молодим», – сказала Фрай.
Однак наднова та значення константи Хаббла, отримане з неї, потребують подальшого дослідження. Команда очікує, що майбутні спостереження «покращать невизначеність» для точнішого розрахунку.
Джерело: webbtelescope