Булінг в школі: в Україні протягом 2024 року зафіксовано понад 200 випадків – Що робити батькам?
Поліція зафіксувала понад 200 випадків булінгу в школах за 10 місяців 2024 року. Що робити батькам, якщо дитина стала жертвою цькування у школі?
За даними правоохоронців, з початку року було складено 219 протоколів за фактами цькування у навчальних закладах (стаття 173-4 КУпАП). Майже половина цих протоколів стосується підлітків у віці 14-16 років. Найчастіше звернення про булінг надходять від батьків постраждалих дітей. Міністерство освіти та науки разом із платформою Опендатабот запустили національну кампанію, щоб пояснити, як діяти в таких ситуаціях.
Булінг у школах: статистика та тенденції
- У порівнянні з періодом до початку повномасштабної війни, кількість випадків цькування зменшилася.
- За даними Українського інституту дослідження екстремізму, цькування стає причиною 40% дитячих самогубств.
- З початку року суди винесли рішення у 160 справах про булінг, що становить 73% від усіх протоколів. Для порівняння, у попередні 3 роки рішення приймали у середньому в 60% таких випадків.
Цькування підлітків
- Половина протоколів за цькування у 2024 році (124 випадки) стосується підлітків 14-16 років.
- У 80% випадків, де фігурують підлітки, вже винесено рішення.
- Частка порушень серед цієї вікової групи зросла: у 2021 році вони становили лише 45%.
- Майже кожне шосте правопорушення (37 справ) пов’язане з груповим або повторним булінгом.
Слід зазначити, що через булінг у школі можуть покарати і вчителів. 12 протоколів склали на освітян, які приховували випадки булінгу, не повідомляючи про них.
Наприкінці жовтня в Україні запустили онлайн-кнопку для подання скарг щодо цькування. Цим інструментом вже скористалися у 16 регіонах країни. За короткий період уже отримано 85 анонімних звернень, з яких 36 стосуються Києва та області. Наступними йдуть Одеська область із 9 заявами та Львівська область із 8 зверненнями. Заяви надходять переважно від батьків (80%), а діти складають лише 20% звернень.
Як боротися з булінгом у школі
Варто зазначити, що кожна дитина має право на захист і безпечне середовище для навчання. Якщо ваша дитина зазнала цькування, зверніться до керівництва школи, поліції або скористайтеся спеціальною кнопкою для звернень.
Міносвіти у випадках булінгу радить скаржитись до правоохоронних органів. Також відомство нагадує про відповідальність за булінг:
- Наразі штрафи за цькування становлять від 850 до 3400 грн. Освітня омбудсменка Надія Лещик запропонувала підвищити штрафи до 10 000 грн для підвищення їхньої ефективності.
- Діти старше 16 років несуть адміністративну відповідальність самостійно. До цього віку за їхні дії відповідають батьки.
- Керівники навчальних закладів, які приховують випадки булінгу, також несуть відповідальність. Їх можуть оштрафувати або призначити виправні роботи із вилученням до 20% заробітку.
Джерело: opendatabot