Нещодавно ВРУ ухвалила рішення продовжити воєнний стан та загальну мобілізацію в Україні до 9 травня 2025 року. Це означає, що мобілізація триватиме. Водночас важливо знати, що деякі громадяни мають право на відстрочку від призову. Експерти надали роз’яснення щодо того, хто саме може скористатися цим правом.
Хто має право на відстрочку від мобілізації?
Згідно із Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (стаття 23), відстрочку від мобілізації можуть отримати:
- Люди з інвалідністю (незалежно від групи).
- тимчасово непридатним до військової служби за станом здоров’я (відповідно до висновку військово-лікарської комісії);
- військовозобов’язаним, які доглядають близьких родичів із інвалідністю (1-ї або 2-ї групи, в окремих випадках – 3-ї групи) чи літніх осіб, якщо відсутні інші родичі, здатні здійснювати догляд;
- багатодітним батькам (троє і більше дітей віком до 18 років), за умови відсутності заборгованості з аліментів;
- особам, чиї близькі родичі загинули, брали участь у бойових діях або визнані зниклими безвісти під час воєнного стану чи антитерористичної операції;
- Студенти, які навчаються на денній формі, щоб здобути вищу освіту, ніж та, що вже мають;
- Викладачі та науковці, які працюють на 0,75 ставки і більше.
Відстрочка для працівників критично важливих підприємств
Право на відстрочку від мобілізації також мають військовозобов’язані, які працюють на підприємствах, визнаних критично важливими для економіки та безпеки держави.
Відповідно до постанови Кабміну №1332 від 22 листопада 2024 року, такі підприємства мають підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року.
До 28 лютого діє перехідний період, упродовж якого компанії повинні переоформити бронювання своїх працівників за новими правилами. В іншому випадку відстрочки, видані раніше, втратять чинність.
Як отримати відстрочку від мобілізації?
Щоб отримати відстрочку, треба звернутися до ТЦК і СП за місцем проживання, скориставшись електронною чергою.
В ТЦК необхідно подати заяву та додати документи, що підтверджують право на відстрочку (завірені копії). У деяких випадках (наприклад, для людей з інвалідністю, студентів чи багатодітних батьків) відстрочку можна оформити через мобільний застосунок «Резерв+».
Важливо! Відстрочка не діє вічно. Її необхідно своєчасно подовжувати. Перевірити чинність відстрочки також можна за допомогою застосунку «Резерв+».
Якщо вам відмовили у відстрочці, ви можете звернутися на гарячу лінію Безоплатної правничої допомоги від держави за номером 0 800 213 103.