Огляд фільму «Профі»: Джейсон Стейтем б’є, питань не ставить

Були всі підстави чекати на фільм «Профі». Адже це новий спільний проєкт Джейсона Стейтема та режисера Девіда Ейера, які перед цим випустили один із найкращих бойовиків актора за останні роки – «Бджоляр» (2024).

Стейтем завжди гарантує видовищні сутички, а Ейер у минулому створював справді сильні фільми, як-от напружений трилер «Патруль». Але якщо «Бджоляр» був скаженою, навіть абсурдною розвагою, що викликала овації своїми креативними сценами розправ, то «Профі» мав зовсім інші цілі. І вони були значно менш веселі.

Сюжет «Профі»

Фільм «Профі» заснований на серії книг про Левона Кейда від Чака Діксона – відомого сценариста коміксів про Бетмена та Карателя. Зокрема, за основу взято роман «Levon’s Trade: A Vigilante Justice Thriller».

Сценарієм займалися сам Сильвестр Сталлоне (який працював зі Стейтемом над «Нестримними» і «Останнім рубежем») та Девід Ейер. Втім, сюжет здається надто передбачуваним і лише відзначає всі можливі кліше бойовиків:

  • Колишній військовий, який хоче жити спокійним життям
  • Хороша дівчина, яку викрадають
  • Російська мафія, що працює як сімейний бізнес
  • Жорстокі тортури
  • Озброєння за допомогою старого армійського друга

Це схоже на стандартний набір бойовика, який не пропонує нічого унікального.

Стейтем грає Левона, який працює на будівництві в Чикаго. Його начальник Джо (Майкл Пенья) — добра людина, що керує бізнесом із родиною. Одного разу дочка Джо, Дженні (Аріанна Рівас), бачить, як Левон розправляється з бандитами, і між ними виникає довіра. Левон обіцяє, що «вона завжди буде під його захистом».

А це, як ми знаємо, недобрий знак у бойовиках.

І, звісно, її викрадають.

Джо благатиме Левона згадати свої смертельно небезпечні навички – і понеслося…

Однак сюжет не дивує жодним несподіваним поворотом.

З одного боку, приємно, що Дженні не зображують як безпорадну жертву. Її характер не дуже розкривають, але принаймні вона намагається боротися. Майкл Пенья чудово вписується у фільм, додаючи трохи справжніх емоцій.

Але це лише додаткові деталі.

Класичний Стейтем, але не класичний екшн

Головне, на що йдуть глядачі – це екшн, де Стейтем трощить ворогів.

А де ж бойові сцени?

Ніхто не заперечує, що спостерігати, як Стейтем ламає руки чи вибиває свідомість, – це завжди задоволення. Він справжній майстер бойових мистецтв у реальному житті, і тому виглядає дуже переконливо у бійках.

Але ось екшну у фільмі «Профі» замало. Бойові сцени здебільшого залишають на кінець фільму. До того ж тут більше перестрілок, ніж красивих рукопашних боїв.

Щось не так зі сценарієм

Ритм та логіка історії трохи провисають. Наприклад, Левон дізнається про викрадення Дженні, а потім спокійно їде на вечерю за місто – перш ніж взагалі повідомити сім’ю, що він збирається діяти. Це вам не «Заручниця» із Ліамом Нісоном, де герой негайно кидається на порятунок.

Ще один недолік – повна відсутність розслідування. Головний герой діє за принципом «Я шукаю дівчину, але перед тим, як щось дізнатися, просто вб’ю тебе».

Фільм відкрито схвалює тортури та навіть включає сцену, де старі бойові товариші з ностальгією згадують «хороші часи», коли вбивали ворогів.

Діалоги – це окрема історія. Мабуть, найбільш «геніальна» фраза у фільмі звучить так:

«Ти вбивав, щоб потрапити сюди – тепер доведеться вбивати, щоб вибратися».

Але найсмішніший момент – це, коли торговець людьми каже своєму клієнту, поки до них наближається Левон:

«Все буде добре, так, просто… так…»

Чому цю репліку взагалі залишили у фільмі – загадка. Але вона справді може змусити голосно засміятися.

Не все так погано з «Профі»

Проте приємні несподіванки криються в деталях. Звук від Бена Грівза виконаний на високому рівні. Кінематографія Шона Вайта виглядає значно якісніше, ніж у більшості фільмів жанру екшн. Декорації Найджела Еванса створюють гарну атмосферу.

Але найбільша зірка серед команди – це художниця по костюмах Тіціана Корвізієрі («Кокаїновий ведмідь», «Співай 2»). Ейер дав їй повну свободу, і вона зробила кожного лиходія максимально екстравагантним:

  • Головний бос нагадує Роберта Дауні-молодшого в «Оппенгеймері»
  • Батько Левона виглядає як DJ у психоделічній групі
  • Російська мафія – як учасники гурту Jamiroquai
  • Найбільш огидний злочинець схожий на Доктора Дементо

Висновок

«Профі» ─ це типовий фільм Джейсоном Стейтемом. Окрім його жорсткого та безжального стилю бою, сухі дотепні репліки, абсурдний сюжет та героїзм простої людини роблять Стейтема одним із небагатьох справжніх зірок бойовиків.

Бійки та видовищні сцени тут переважають інші компоненти картини. Проте неважливо, наскільки божевільним чи перегрітим виглядає сюжет. Це бойовик зі Стейтемом, і його не зупинить ніщо. Багатьом це справді подобається.

Оцінка «Профі»: 6 з 10

Дивіться інші огляди фільмів на сайті.

«Бджоляр» ─ Огляд бойовика з Джейсоном Стейтемом