Огляд «Заручники острова»: коли все пішло не так
Фільм «Заручники острова» розповідає про немолоду пару, яка втекла від сірих бужів та подалася у багатоденну подорож на яхті. Після тривалого перебування у водах Атлантичного океану вони натрапляють на красивий острів неподалік південних берегів Чилі. Скориставшись нагодою, Бен та Марі кидають якір біля острова та дістаються до суші на моторному човні.
На острові вони знаходять майже незайману природу та покинуті старі будівлі. Враження від романтичної висадки псує шторм, які розпочався раніше, ніж обіцяв прогноз погоди. Вимушено заночувавши на острові, вранці Бен та Марі не знайшли яхту в тому місці, де залишили її перед входом до бухти. Так вони стають вимушеними робінзонади, маючи лише надувний човен, трохи залишків палива, запальничку та одяг, який був на них.
Коли все пішло не так
«Заручники острова» мав стати першим англомовним фільмом француза Тома Бідегена. Режисер, відомий драмою «Ковбої» та новелою з антології «Селфі», більше знаний як сценарист. Він працював над такими фільмами, як «Париж, 13-й округ», «Танцівниця», «Брати Сістерс» і «Голос сім’ї Бельє». У «Заручниках острова» мали зіграти Джейк Джилленгол і Ванесса Кірбі.
Актори, режисер, оператор та інші члени знімальної групи зібралися у вересні 2021 року в Ісландії. Але Джилленгол швидко посварився з Бідегеном і покинув проєкт.
Після цього режисер переписав сценарій для французьких акторів. Знімання з Лелушем і Тьєррі розпочалися наприкінці 2022 року. Проте фільм оминув значущі фестивалі, що рідко трапляється з гідними французькими картинами.
Як основу сценарію використано роман «І раптом нікого не стало» мореплавчині Ізабель Отюс’є, яка здійснила кілька навколосвітніх подорожей на яхті. Хоча книга й не заснована на реальних подіях, авторка, безсумнівно, знає, про що пише. Її яхта не раз потрапляла у шторм і зазнавала аварій.
Очевидно, що жанр робінзонади або виживання у диких умовах завжди цікавитиме кінематографістів. Це не обов’язково фільми про героїзм і подолання. Фільм демонструє не лише силу людського духу, а й моральні компроміси, на які доводиться йти. Хоча це не головна тема.
«Заручники острова» ─ чи рай з милим в шалаші?
Бідеген створив камерний фільм для двох акторів. Бен і Лора викладають з дощок великий напис SOS, досліджують острів, шукають корисні речі, намагаються рибалити та полювати, щоб не померти з голоду.
Та виживання в цьому фільмі відходить на другий план. Співіснування в стресовій ситуації кидає виклик давнім відносинам. Примусове ув’язнення на острові стає випробуванням для їхніх стосунків. Випливають старі образи та нові таємниці.
Ідея «з милим рай і в шалаші» ставиться під сумнів. Бідеген прагне показати, як екстремальні умови провокують екзистенційну кризу, змушують шукати відповіді на базові питання і, можливо, приходити до несподіваних висновків.
Оскільки це фільм про двох людей на пустельному острові, все навантаження припадає на двох акторів. На даль, не завжди їм добре вдається впоратися зі своєю справою. Емоційні сцени інколи подаються з майже незмінним виразом обличчя. Хоча в іншому вони добре розкривають персонажів.
Недоліки
Дивує, що талановитий сценарист Бідеген не зміг створити нічого оригінального, а просто переказав стару історію про життя на безлюдному острові. У стилі авторського кіно ця розповідь вийшла прісною та виснажливою. Фільм легко можна було скоротити на 20-30 хвилин, не втративши нічого цінного.
Також є претензії до роботи гримерів та реквізиторів. Чоловічий персонаж на безлюдному острові без бритви дивним чином не обростає волоссям на обличчі, а його борода тривалий час залишається незмінною. Одяг не рветься та не зношується. Хоча зміни в зовнішності жіночого персонажа більш реалістичні.
Разом з тим фільм акцентує увагу не на видовищності, а на сімейній драмі в умовах ізоляції. Обом героям доведеться вирішити, чи варто виживати разом, чи легше самотужки.
Події в «Заручниках острова» розгортаються передбачувано, що може розчарувати знавців жанру. Робінзонада для двох – конструкція з багатьма обмеженнями: лише двоє в кадрі, одноманітний побут, спроби врятуватися. Але ж сценаристи повинні вносити хоч якесь різноманіття. Але в цьому випадку з несподіваними поворотами сюжету не склалося.
Висновок
Фільм Огляд «Заручники острова» вийшов цікавим на половину. Цілком ймовірно, що зміна початкового задуму вплинула на кінцевий результат. Попри вказані недоліки, «Заручники острова» привертають увагу своїм бажанням заглибитися в людські стосунки й моральні компроміси. Це не шедевр у своєму жанрі, але глядачам, які люблять повільні, психологічні драми, фільм може здатися цікавим.
Оцінка «Заручники острова»: 6 з 10.
Дивіться інші огляди фільмів на сайті.