Site icon Файна Таун: квартири, планування, ціни, відгуки, дозвілля

Оренда житла «з’їдає» до 80% зарплати – дослідження

Оренда житла «з'їдає» до 80% зарплати – дослідження

Аналітики Work.ua та DIM.RIA провели дослідження ринку оренди житла в Україні та з’ясували, чи можуть українці дозволити собі самостійну оренду помешкання. Також вони розповіли, де найвигідніше винаймати нерухомість.

У дослідженні спиралися на дані про середню заробітну плату в обласних центрах відповідно до оголошень на сайті пошуку роботи Work.ua станом на жовтень 2023 року. А також досліджували середню вартість оренди однокімнатної квартири в обласних центрах на основі аналітики DIM.RIA. Для розрахунку вибрали лише оголошення про оренду, де ціна вказана у гривнях, і без урахування сегмента преміумжитла (вартість понад 30 тис. грн) у жовтні 2023 року.

Оренда квартири коштує до 80% від зарплати

Частка середньої заробітної плати, яку треба викласти за оренду квартири, залежить від регіону. Що далі від лінії фронту, тим більший відсоток зарплатні «зʼїдає» оренда.

Найнижче співвідношення оренди та зарплати у Херсоні — тут на винайм однокімнатної квартири припадає 21% середньої зарплати. Трохи більше обійдеться проживання у Харкові (34%) та Миколаєві (35%). Замикають п’ятірку доступних міст Суми та Чернівці (39%). Отже, з-поміж тилових міст найбільш доступними є Чернівці.

Найбільшу частку зарплати за оренду однокімнатної квартири доведеться сплатити у Дніпрі (71% від середньої зарплати), Вінниці (73%), Полтаві (77%), Києві (78%) та Львові (80%).

Зарплати за професіями та частка на оренду житла

Розмір середньої заробітної плати — не єдиний критерій, який варто використовувати для аналітики. Адже представники десятків професій заробляють набагато менше чи більше. Тож дослідження також стосувалося питання, чи легко винаймати житло представникам десяти найбільш затребуваних професій.

У столиці житло найлегше орендувати менеджерам з продажу — ці фахівці заробляють в середньому 30 тис. грн, тож на оренду витрачають 52% доходу. Найважче ж доводиться комплектувальникам та вантажникам — за середньої зарплати у 16,5 тис. грн, вони в середньому витрачали б на оренду 1-кімнатної квартири 94% зароблених коштів.

Найдоступнішим для представників затребуваних професій є прифронтовий Харків — тут оренда 1-кімнатної обходиться в середньому у 5783 грн. У цьому місті найбільш обтяжені орендою касири — 43% їх зарплати вистачить на однокімнатне житло.

У Дніпрі, як і у Києві, оренда житла найбільш доступна менеджерам з продажу: із середньої зарплати у 23 тис. грн 1-кімнатна квартира «з’їдає» в середньому 55%. Найважче ж доводиться барменам та баристам (за оренду квартири треба віддати 94% зарплати), касирам та офіс-менеджерам (85%).

Одеса виявилася дружньою до водіїв — з їх середньої зарплати у 25 тис. грн на оренду доведеться витратити 31% доходу. Понад 50% від зарплати в Одесі на оренду житла витрачають лише бармени та баристи (52%).

Найвищими виявились ціни у Львові — тут представникам всіх найбільш затребуваних професій доведеться витрачати на оренду 1-кімнатної квартири більш ніж половину зарплати. Очевидно непосильною є оренда для продавців-консультантів, офіс-менеджерів (92%), касирів (95%), барменів та барист (96%).

Для айтівців оренда — не проблема

Деякі пропозиції роботи на сайті Work.ua передбачають лише віддалену форму співпраці. Передусім це вакансії для представників IT-сфери та digital-професій. Аналітики вибрали чотири професії із найбільшою заробітною платою та винятково віддаленою формою співпраці та зіставили з вартістю оренди у 5 найбільших містах.

З’ясувалося, що жоден з фахівців не буде витрачати на оренду понад чверть свого доходу. Єдиний виняток — Full Stack програміст, для якого оренда житла в Києві становить 26% зарплати. Загалом, для представників IT-професій цілком по кишені життя у великих містах.

В цілому, найважче орендувати квартиру у Києві та Львові. Причому в абсолютних цифрах лідирує столиця — в середньому оренда однокімнатного помешкання тут коштує 15 517 грн проти 14 791 грн у Львові. Однак саме у місті Лева оренда «зʼїсть» найбільшу частку зарплатні.

Exit mobile version