Закон про мобілізацію: що нового, відповідальність та відстрочка
11 квітня Верховна рада Україна нарешті ухвалила так званий закон про мобілізацію №10449. За цей документ проголосували 283 народні обранці:
- Слуга народу – 192
- ЄС – 0
- Батьківщина – 2
- Платформа за життя та мир – 18
- Голос – 16
- Відновлення -16
- За майбутнє – 12
- Довіра – 15
- Позафракційні – 12.
Розглядаючи урядовий закон про мобілізацію, депутати подали понад 4 тис. правок. Фактично при остаточному голосуванні за закон врахували лише 31 правку, а 4263 — відхилили. В тому числі повністю вирізали частину про демобілізацію воїнів, які захищають Україну в ЗСУ з першого дня російського вторгнення. Це питання обіцяють опрацювати коли-небудь потім – через 8 місяців. Але це не точно.
А поки що варто проаналізувати головні нововведення, які стосуються військовозобов’язаних чоловіків, які ще не служать.
Закон про мобілізацію: Головні норми
- Військовозобов’язаним дається 60 днів із набрання чинності, щоб оновити дані у ТЦК – в очній чи електронній формі. За недотримання – штрафи та санкції (про них нижче). Тобто, якщо закон набуде чинності в середині травня, то термін 60 днів закінчиться в середині липня.
- Повістка буде вважатися отриманою навіть без вручення особисто в руки військовозобов’язаному: якщо людину не застали вдома (вона на роботі, в магазині чи в лікарні), то датою «вручення» вважатиметься день, коли проставлено штамп про неможливість вручення.
- Носіння військового документа стане обов’язковим не тільки для військовозобов’язаних, а й взагалі для всіх чоловіків віком від 18 до 60 років. Перевіряти його наявність зможуть співробітники ТЦК, поліція та прикордонники. Останнє означає, що без військового квитка за кордон не випустять навіть тих чоловіків зазначеного віку, які мають на це право.
Відповідальність за порушення закону про мобілізацію
За порушення всіх цих норм передбачено цілу низку санкцій: від штрафів (до 22,5 тис. грн) до позбавлення прав на керування машиною та насильницького приводу до ТЦК через поліцію (у разі неявки на порядку денному).
Штрафи ще голосуються у ВРУ окремим законопроєктом. Вчора його ухвалили у першому читанні, виключивши звідти кримінальну відповідальність за відмову проходити медкомісію.
Звільнення від мобілізації
- Нардепи звільнили від мобілізації практично всі правоохоронні органи (наприклад, поліцію у повному складі), помічників депутатів та власників стратегічних підприємств (тобто, по суті всіх великих бізнесменів). В іншому список заброньованих залишився приблизно тим самим.
- Серед громадян відстрочку отримають особи з інвалідністю всіх груп (яких змусять щорічно чи частіше проходити переатестацію). Інвалідам 3 групи обумовили окремо перелік захворювань, за якими вони отримують звільнення (переважно це або онкологія, або відсутність органів або кінцівок).
- Також відстрочку збережуть найближчі родичі інвалідів, але із низкою застережень.
- Аспірантам після довгих дискусій залишили відстрочку без поділу на бюджет і контракт. Її зберегли всі учні денної чи дуальної форм навчання, які здобувають освіту вище, ніж попередня.
Але претенденти на другу вищу освіту таким чином залишилися без права на відстрочку.
Як зазначалося вище, у підсумковій версії законопроєкту виключено норму про можливість демобілізації військових після 36 місяців служби, що раніше влада називала одним із ключових пунктів закону. Але, як стало відомо напередодні голосування, Сирський та Умеров вимагали цей пункт прибрати.
Бронювання від мобілізації: лише для чоловіків із зарплатою від 35 тис. грн